CHAMONIX

Pilates Retriitti Alpeilla

 Pilates retriitti Ranskan Alpeilla Chamonixin kauniissa kaupungissa lokakuun alussa 2.-7.10.2026.

Tule kokemaan Alppien värikäs syksy

Tule pitämään huolta omasta kehosta, latautumaan samanhenkisten ihmisten seurassa ja nauttimaan ranskalaisesta ruuasta sekä elämänilosta (samppanjasta)! Syksyllä kaupungissa ja reiteillä on vähemmän kulkijoita kuin kesällä, ilma on yleensä juuri sopivan raikasta mutta lämmintä ja ruska tekee maisemasta entistä upeamman.

Tervetuloa
mukaan

Ohjelma & me

Päiväohjelma Alpeilla menee tyypillisesti näin: aamiaiseksi tuoreita croissantteja, hilloa, hedelmiä, kahvia, kananmunia, juustoa. Pienen sulattelun jälkeen  pilates puutarhassa. Ennen puoltapäivää lähtö ulos vuorille, kävelyä, maisemien ihailua ja lounas. Myöhemmin iltapäivällä paluu chaletille, välipalaa, sauna & poreet ja illallinen.

Retriitin ohjaajat Kaisa ja Ville Strandman ovat asuneet ja matkailleet alueella useaan otteeseen vuodesta 2002, joten he tuntevat alueen parhaimmat reitit, ravintolat ja palvelut. Kaisa on ammatiltaan Liikunnanohjaaja ja on ohjannut vuosia erilaisia tanssitunteja ja kouluttautunut mattopilatesohjaajaksi sekä opiskelee parhaillaan kokonaisvaltaisen pilateksen ohjaajaksi. Ville on ammatiltaan Luontoelämysohjaaja ja ski guide, ja on toiminut oppaana useilla retkillä vuoristoissa.

Jokainen päivä sisältää vähintään yhden Kaisan ohjaaman pilates tunnin joko chaletin puutarhassa tai studiossa. Pilates tunnit suunnitellaan osallistujille sopiviksi. Aiempaa kokemusta pilates harjoittelusta ei välttämättä tarvita.

Pilates on kokonaisvaltaista kehonhuoltoa, ja tunneilla keskitytään keskivartalon syvien lihasten vahvistamiseen, kehon linjaukseen ja hallintaan. Kaisa painottaa tunneillaan liikkumista omaan tahtiin, omaa kehoa kuunnellen ja arvostaen. Pilatestunnin jälkeen olo on lämmin, vahva ja avoin. Pilates tunnit voivat olla energisoivia aamutunteja, vahvistavia päivätunteja tai palauttavia iltatunteja riippuen päivän muista retkistä.

Lisäksi ohjelmaan kuuluu ohjattuja kävelyretkiä vuoristo maisemissa, tutustumista Chamonixin ympäristöön, yhdessäoloa mm raclette-illallisen sekä rentoutumista sauna- ja poreallas osaston lempeässä lämmössä. Yhteiset retkipäivät vuoristossa valitaan sään ja fiiliksen mukaan. Lisäksi osallistujilla on mahdollisuus tutustua alueen muihin palveluihin ja aktiviteetteihin. Alueelta löytyy esimerkiksi useampi ihana kylpylä.

Kohde

Chamonix on yksi Alppien tunnetuimmista vuoristokaupungeista, Mont Blancin massiivin juurella. Alue yhdistää ranskalaisen alppitunnelman, upeat maisemat ja monipuoliset ulkoilumahdollisuudet ainutlaatuisella tavalla. Lokakuussa syksyn ruska värittää vuoret ja metsät hehkuvan kauniiksi, samalla kun ilma on raikasta ja kaupungin tunnelma kesää rauhallisempi.

Chamonix tarjoaa viehättäviä kahviloita, laadukkaita ravintoloita, pieniä putiikkeja sekä upeita kävelyreittejä aivan kylän läheisyydessä. Vuoristomaisemat, ranskalainen elämäntyyli ja kiireetön tunnelma tekevät alueesta täydellisen paikan rentoutumiselle ja palautumiselle.

Majoitus

Majoitus upeassa vuorten ympäröimässä chaletissa. 

Chaletissa on viisi kahden henkilön huonetta, joten maximi osallistujamäärä retriitille on 8 hlöä. Jokaisessa huoneessa on oma kylpyhuone. Lisäksi chaletista löytyy sauna, poreallas, olohuone, keittiö ja ruokailutila, parveke, puutarha, välinevarasto ja pilates studio.

Pilates tunnit pidetään chaletin omassa studiossa tai sen puutarhassa. 

 

Ruokailut

Aamiainen nautitaan chaletissa, lounas syödään ulkona. Illallinen syödään joko chaletissa tai alueen ravintoloissa.

Tarjolla on hedelmiä, pähkinöitä, patonkia ym naposteltaa välipalaksi.

 

Hinta

Hinta ja mitä siihen sisältyy: 1190 €

  • Majoitus 5 yötä
  • aamiainen x 5
  • välipalat joka päivä
  • raclette illallinen chaletissa ekana iltana
  • pilates-tunnit x 5-10
  • yhteiset retket vuoristossa x 2-3
  • kuljetus kentältä majoitukseen ja takaisin
  • pilateksessa tarvittavat pienvälineet

Lennot eivät sisälly hintaan. Nopein ja mukavin matkustustapa on lento Helsingistä Geneveen (3h). Suosittelemme Finnairin 2.10.26 8:05 aamulentoa, mikä on klo: 10 Genevessä. Tältä lennolta järjestämme kuljetuksen pikkubussilla majoitukseen.

Paluulento suositus ke 7.10.26 klo: 10.50 aamulento Genevestä, perillä Helsingissä klo: 14.45.

Paikka

Chamonix, Mont Blanc

Email

Puhelin

+358 50 543 1134
}

Aika

2.10.26 – 7.10.26